Batı Avustralyada Bir Okulun Tablet Teknolojisinin Tanıtımı


817 shares

Son yıllarda eğitime katkı olması için çeşitli teknolojiler üretilmiştir. Bunlardan biride son yıllarda popüler olan tablet teknolojisi. Kitap gibi olması, kitaplar kadar yer kaplamaması, bir çok uygulamalar ile eğitim-öğretimi desteklemesi gibi bir çok alternatifi bulunması cazibesinin artmasına neden olmuştur. Kim istemez ki o kadar yükten kurtulup sadece bir cam kutudan ders öğrenmeyi. İşte Batı Avustralya da bulunan bir okulun öğretmenlere ve öğrencilere yazdığı tanıtım yazısı…

Tablet teknolojisini neden kullanmalıyım?

Tablet cihazlar öğrencilerin ‘her zaman, her yerde öğrenmeye’ erişmelerine olanak tanır. Mobil öğrenme fikri dünyadaki eğitim sistemlerinde ortaya çıkmıştır. Mobil öğrenme, öğrencilerin İnternet’e ve e-postalara erişmesine, kuruluş araçlarını kullanmasına ve daha önce hiç olmadığı gibi öğrenme kaynaklarıyla etkileşime girmesine olanak tanır.

Öğretmenler, tablet cihazların multimedya özellikleri aracılığıyla öğrenci öğrenmesinde bir değişikliği kolaylaştırabilir. Apple App Store ve Google Play Store aracılığıyla öğretmenler ve öğrenciler özellikle eğitim amaçlı tasarlanmış binlerce uygulamaya erişebilir.

Uygulamaları iyi planlanmış bir öğrenme ve öğretme programının bir parçası olarak kullanmak öğrencilerin şunları yapmasına olanak tanır:

  • Fikir ifade etme ve geliştirme
  • Dijital metinler oluştur
  • Ekip çalışmasını ve iletişimi kolaylaştırmak
  • Düşünme ve yaratıcılık göstermek
  • Öz değerlendirme uygulamalarına katılmak için kendilerini kaydedin
  • Gün boyunca öğrenilen bilgi ve becerileri gözden geçirmek ve geliştirmek
  • Anında geri bildirim alın

Tablet teknolojisinin kullanımı Batı Avustralya Müfredatı ile nasıl uyumludur?

Batı Avustralya Müfredatı, öğrencilerin bilgi ve fikirlere erişmek, bilgi oluşturmak ve iletişim kurmak, sorunları çözmek ve tüm öğrenme alanlarında ve okul dışı yaşamda işbirliği yapmak için BİT’i etkili ve uygun bir şekilde kullanmayı öğrendikçe BİT becerilerini geliştirdiğini belirtmektedir. Yetenek, öğrencilerin dijital teknolojilerden en iyi şekilde yararlanmayı, teknolojiler geliştikçe yeni şeyler yapmanın yollarını adapte etmeyi ve kendileri ve başkaları için dijital olarak riskleri sınırlamayı öğrenmeyi içerir.

Öğrenme alanına tablet teknolojisinin dahil edilmesi, öğrencilere öğrenme ve öğretme programlarına derinlik ve zenginlik katarken, BİT becerilerini geliştirme ve uygulama fırsatları sağlar.

ICT özellikleri hakkında daha fazla bilgi Batı Avustralya Müfredatında bulunabilir.

Bire bir mi yoksa paylaşılan kullanım mı?

Tablet bilgisayarlar kişisel cihazlar olarak tasarlanmıştır. Masaüstü bilgisayarların aksine, tablet cihazlar normalde birden fazla kullanıcının oturum açmasına izin vermez. Birçok öğrenci aynı cihazı kullanırsa, bu durum okul ortamında sorunlara neden olabilir. Örneğin, bir öğrenci bir cihaza çalışmayı sadece o dosyanın bir sonraki öğrenci tarafından silinmesi için kaydedebilir.

Bire bir modeli nasıl finanse edebilirim?

Birçok okul, her bir öğrencinin tablet cihazlarına erişebildiği bir programın finanse edilmesine yardımcı olmak için ana topluluklarıyla ortak olmayı seçer. Genellikle bu, ebeveynlerin çocukları için cihaz maliyetini finanse etmesi ve okulun programın ek maliyetlerini finanse etmesi şeklinde olur. Okulun kapsadığı konular arasında öğretmenlerin mesleki öğrenimi, finansal zorlukları olan ailelere destek, altyapı maliyetleri ve / veya uygulama maliyetleri bulunmaktadır.

Her okul topluluğu benzersizdir ve başarılı olmak için okulun böyle bir programı uygulamadan önce topluluğuna danışması gerekir. Ana topluluğun programın hedeflerini belirleme, cihazı seçme, satıcıları seçme ve zamanlama zamanlamalarına gerçekten dahil olması durumunda ebeveyn tarafından finanse edilen bire bir programlar başarılı olabilir. Ebeveynleri eğitim sürecine ortak olarak dahil etmek, ebeveynlerin finansal katkılarının çok ötesine geçen olumlu etkilere sahip olacaktır.

Paylaşılan bir modeldeki cihazları nasıl yönetirim?

Bir okul paylaşılan bir model kullanıyorsa, öğrencilerin her seferinde aynı cihazı kullanmaları önemlidir. Bu, her cihazı numaralandırarak ve bir kayıt tutarak (ideal olarak bir pano klasöründeki cihazlar tarafından tutulur) kolayca elde edilebilir. Bu şekilde, öğrenciler bir dersin sonunda çalışmalarını kaydedebilir ve nerede bulacağını bilebilirler.

Bu kayıt, cihaz kullanım zaman çizelgesi ile birlikte günün hangi saatinde her bir tableti hangi öğrencinin kullandığını tanımlamanın mümkün olduğu anlamına gelir. 


Like it? Share with your friends!

817 shares

What's Your Reaction?

Unuseful Unuseful
0
Unuseful
Useful Useful
0
Useful

Comments

comments

Powered by Facebook Comments