Elon Musk ın Geliştirdiği Neuralink Hakkında Şok Edici Gerçekler


887 shares

Teknoloji gelişiyor ve durdurmak imkansız gibi. Filmlerde gördüğümüz yarı insan yarı robot teknolojisi gerçekleşecek sanki. İyi yönde mi kötü yönde mi bilinmez. Bunun için en doğru tespit gitgide dünya farklı bir boyut kazanıyor. Neuralink teknolojisi de bunlardan biri. Elon musk ın son derece büyük titizlikle geliştirdiği bu teknoloji hakkında şok edici bazı bilgiler derledim.

1. Neuralink’in belirtilen üç hedefi vardır: beyin bozukluklarını tedavi etmek ve kaza geçiren insanlara yardım etmek, bir beyin-makine arayüzü oluşturmak ve yapay zeka ile potansiyel bir simbiyoz oluşturmak. Bu hedeflerden ilki kısa vadede en gerçekçi olanıdır.

elon musk neuralink görseli

Neuralink, başlangıç ​​sermayesinde büyük bir miktar elde etmiş olmasına rağmen, ilk aşamalarında bir şirket: Musk’ın kendisinden 100 milyon dolar ve ilk yatırımlarda 58 milyon dolar daha yatırım almış bir şirket.

Ancak şirketin tutkuları çok büyük: Zihninizin doğrudan harici işlem gücü ile arayüz oluşturmasını sağlayan beyin-makine arayüzleri oluşturmak. Kulağa “Star Trek” den bir şey gibi geliyor, ama mantık sağlam.

Musk Salı gecesi “Boynunu kırmış, omurgasını kırmış birini tanıyorsanız, bunu bir çip ile çözebiliriz,” dedi. “Ve bu, çoğu insanın henüz anlamadığını düşündüğüm bir şey.”

Bu sadece beyninizi bilgisayarlaştırmanın bir ölçüsü değil, aynı zamanda karmaşık nörolojik problemleri potansiyel olarak çözmenin bir ölçüsüdür. Musk, “Bence beyin bozukluklarını ve hasarı çözmek için yapabileceğimiz inanılmaz bir imkanımız var.” Dedi.

2. Ay ışığı etkinliği henüz hazır bir konuma yakın değil

neuralink elon musk görseli

Musk Salı gecesi, “Neuralink’in bu inanılmaz sinir danteline sahip olacağını vurgulamak istiyorum ve insanlar beynini ele geçirmeye başlayacak gibi olmayacak. Uzun zaman alacak ve bunun olacağını göreceksiniz.” Dedi.

Bununla birlikte, daha ciddisi, insan arayüzlü cihazlarda çalışmadaki yavaş ilerlemeyi işaret etti. Neuralink önce ürünlerini maymunlar üzerinde test ediyor ve hatta böyle bir maymunda zihin tabanlı bir bilgisayar kontrolünü mümkün kıldığını söylüyor, ancak bu sonuçlardan herhangi birinin tüketici ürünleri olarak görünmesi biraz zaman alacak.

Musk, “Her türlü cihaz için FDA onayı almak zor ve bu, sonunda tam bir beyin-makine arayüzü yapana kadar çözdüğümüz sorunları yavaş yavaş artıracağımız yavaş bir süreç olacak.” Dedi.

3. Neuralink‘in nihai hedefi beyin-makine arayüzünün ötesine geçer – Musk “yapay zeka ile bir çeşit simbiyoz” dan daha azını istemez

elon musk neuralink gülme fotoğrafı

Kısa vadede Musk’un Neuralink önemli nörolojik problemlerini çözmeye yardımcı olmayı umuyor. Orta vadede, şirket beyin-makine arayüzüne ulaşmak istiyor.

Ama uzun vadede işler “garip” oluyor, dedi Musk. Kısacası Musk, Neuralink’in “yapay zeka ile bir çeşit simbiyoz elde etmesine” yardımcı olacağını umuyor.

Bu, bazı temel varsayımlarla birlikte gelir, en temel olanı yapay zekanın insan zekasıyla eşleşebileceği veya aşabileceği kadar gelişmiş olmasıdır. Bununla birlikte, Musk’ın açıkça inandığı gibi, simbiyozun “bir medeniyet ölçeğinde gerçekten önemli” olabileceğini varsaymak.

En büyük kaygısı, AI’nın insan zekasını ve bir tür olarak “geride kalacağız” ı açıkça geçeceğidir. Ancak, eğer türümüz “yüksek bant genişliğine sahip bir beyin-makine arayüzü” oluşturabilirse, o zaman yetişme şansımız olabilir.

“Sürmeye devam edebiliriz,” dedi Musk.

Musk’a göre, bu yakın bir zamanda olmayacak.


Like it? Share with your friends!

887 shares

What's Your Reaction?

Unuseful Unuseful
0
Unuseful
Useful Useful
0
Useful

Comments

comments

Powered by Facebook Comments