Güneş Enerjisi Sistemlerinde İnanılmaz Teknolojik atılımlar


837 shares

Eski teknolojiler gelenekçi şimdikiler ise modern teknolojilerden oluşur. Yenilenebilir enerji teknolojilerine baktığımızda ilk rolleri kapan güneş enerjisi olmuştur. Güneş enerjisi de diğer teknolojiler gibi daha güçlü ve daha özellikli tasarımlar ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şimdi ise özellikle 2019 yılında değişen bazı güneş enerjisi teknolojilerine bakacağız.

Fotovoltaik (PV)

Alexandre Edmond Becquerel, 1839’da fotovoltaik etkiyi keşfettiğinde, 21. yüzyılda güneş enerjisi üretmek için birincil teknolojilerden biri olacağını hayal edecekti.

Alexandre, fotovoltaik etkiyi veya doğrudan güneş ışığı alan bir iletkende nasıl bir elektrik akımı oluşturduğunu çözdü.

Daha sonra bilim adamları, doğrudan elektrik üretebilen PV teknolojisini kullanmak için daha gelişmiş araştırmalar yaptılar. Artık uzun mesafeli iletim için elektriği kullanmak, depolamak veya dönüştürmek mümkün.

Basit bir deyişle, PV cihazları güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürebilir. Tek bir PV cihazına “hücre” denir. PV hücreleri genellikle çeşitli silikon türlerinden yapılır.

Genel olarak, tek bir PV hücresi küçüktür ve tipik olarak yaklaşık 1 veya 2 watt güç üretebilir. PV hücrelerinin çıktısını arttırmak için, bu hücreler, günümüzde “modüller” veya “paneller” olarak bilinen daha büyük birimler oluşturmak için zincirlere bağlanır.

Modülleri veya panelleri ayrı ayrı kullanmak veya birkaçını diziler oluşturmak için bağlamak mümkündür. Bir PV sistemini tamamlamak için bir veya daha fazla dizi elektrik şebekesine bağlanır.

Mevcut gün, güneş PV esas olarak evlerde ve işyerlerinde çatılara kurulur ve doğrudan güneş enerjisinden elektrik üretir. Güneş termal teknolojileri, güneş enerjisini ısı üretmek için dönüştürür ve bu da elektrik üretir.

Konsantre Güneş Enerjisi (CSP)

Konsantre Güneş Enerjisi veya CSP, teknoloji güneş ışığını termal enerji üretmek için yoğunlaştırırken adını aldı ve bu da daha sonra elektrik üretmek için kullanıldı.

CSP teknolojisinin odaklanmış güneş ışığı kullandığı anlamına gelir. Sistem, güneş enerjisini konsantre etmek ve onu ısıya dönüştürmek için aynalar kullanarak elektrik enerjisi üretir.

Daha sonra, ısı geleneksel bir jeneratörden geçer. Sistem iki kısımdan oluşur: ilk kısım güneş enerjisini toplar ve onu ısıya, ikinci kısım ısı enerjisini elektriğe dönüştürür.

Bu teknoloji üç alternatif teknolojik yaklaşım gerektirir: oluk sistemleri, güç kulesi sistemleri ve çanak / motor sistemleri.

CSP güneş enerjisi sistemlerini köylere (10 kilowatt) veya şebekeye bağlı uygulamalara (100 megawatt’a kadar) güç sağlamak için kullanabiliriz. Bazı sistemler bulutlu günlerde veya gece termal depolama kullanır.

Bu özellikler, rekor güneşten elektriğe dönüşüm verimliliği ile birleştiğinde, CSP teknolojisini, özellikle Güneybatı ve dünyadaki diğer güneş kemeri bölgelerinde çekici bir yenilenebilir enerji seçeneği haline getiriyor.

ABD örneğini alırsak, CSP tesisleri on yıldan uzun bir süredir kullanılmaktadır. CSP teknolojisinin optimum kullanımı, ticari düzeyde elektrik üretmek için güneş radyasyonu toplamak için geniş alanlara ihtiyaç duyar.

İlgili makale: Fotovoltaik (PV) ile Konsantre Güneş Enerjisi (CSP): Derinlemesine Bir Karşılaştırma

Solar Isıtma ve Soğutma (SHC)

Solar Isıtma ve Soğutma (SHC) teknolojisi, havuz ve yerden ısıtma için termal enerji (ısı) üretir.

Bununla birlikte, SHC teknolojisinin soğutma için de kullanılabileceğini bilmek ilginçtir.

Peki, SHC teknolojisi nasıl çalışır?

Güneşten gelen termal enerjiyi toplar ve ısıyı konut, ticari ve endüstriyel kullanıcılar için sıcak su, havuz ısıtma, soğutma ve alan ısıtma sağlamak için kullanır.

Özellikle, güneş ısıtma sistemleri konut kullanıcıları için ekonomiktir. 3 ila 6 yıl arasında YG elde etme olasılığı yüksektir. Ticari kullanım durumunda, şirketler enerji faturalarını düşürebilir ve uzun vadeli genel maliyetleri yönetebilir.

Bu günlerde, dünya çapında birçok şirket ithal yakıtlara bağımlılığı önemli ölçüde azaltan SHC sistemleri üretiyor ve kuruyor.

ABD, sistemlerin tek bir duvarda 10.000 ile 50.000 ft arasında kaplandığı 2010’dan beri önemli SHC kurulumları üretti. Havalandırma veya hacim ısıtma sorununu çözmek için büyük ölçekli bir fırsat yarattı.


Like it? Share with your friends!

837 shares

What's Your Reaction?

Unuseful Unuseful
0
Unuseful
Useful Useful
0
Useful

Comments

comments

Powered by Facebook Comments