Hangi Mühendis Bölümü Size Göre?


557 shares

Dünyanın teknik ve bakım konusunda liderleri konumunda olan, en gizli kahramanlardır. Evimizde, iş yerimizde veya bir çok alanlarda faaliyet gösteren teknolojiyi geliştiren ve ilerlemeyi sağlayan en önemli takım liderleridir. Mühendis olmazsa dünya bu kadar gelişemezdi. Unutma dünyaya adını altın harflerle yazdıran Nicola Tesla da dünyaya sağladığı alternatif akımı bulan kişide bir mühendisti.

#Özellikle Amerikada mühendislik nedir mühendis ne iş yapar hakkında detaylı bilgiyi buradan bulabilirsin.

Mühendislik kapsamlı bir konudur ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok mühendislik türü ile hangisinin sizin için olduğunu daraltmak zor olabilir. Karar vermenize yardımcı olmak için tutkulu olduğunuzu belirlemeye çalışmalısınız. Sizi ne heyecanlandırıyor ve boş vaktinizi ne harcıyorsunuz?

İnşaat mühendisliği

İnşaat mühendisi
İnşaat mühendisi görseli

İnşaat mühendisliği, altyapı projeleri tasarlama ve geliştirme konusunda profesyonel bir uygulamadır. Bu, ülke çapında ulaşım sistemlerinin veya su tedarik ağlarının geliştirilmesi gibi büyük ölçekte veya tek yolların veya binaların geliştirilmesi gibi daha küçük bir ölçekte olabilir.

Uzay Mühendisliği

Uzay mühendisliği
uzay mühendisliğe ait bir fotoğraf

Bu mühendislik dalı uçak araştırma, tasarım, geliştirme, inşaat, test, bilim ve teknoloji ile ilgilenmektedir. Ayrıca uzay aracına ve uzayın derin koşullarına odaklanan astronomi mühendisliğini de inceleyebilirsiniz.

Kimya Mühendisliği

kimya mühendisliği
Kimya mühendisliğe ait bir fotoğraf

Bu tür bir mühendislik, yararlı malzemeler veya maddeler üretmek için kimyasal ve biyolojik işlemlerin kullanılmasıyla ilgilidir. Doğal ve deneysel bilimleri (kimya ve fizik gibi) ve yaşam bilimlerini (biyoloji, mikrobiyoloji ve biyokimya gibi), matematik ve ekonomiyi birleştiren çok disiplinli bir konudur.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği
Bilgisayar mühendisliğe ait bir görsel

Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar donanımı ve yazılımının tasarımını ve prototipini içerir. Bu konu elektrik mühendisliğini bilgisayar bilimi ile birleştirmektedir ve benzer konulardan birinin yanında bilgisayar mühendisliği okumayı seçebilirsiniz.

Elektrik Elektronik Mühendisliği

Elektrik elektronik mühendisliği
Elektrik elektronik mühendisliğine ait bir görsel

Elektrik ve elektronik mühendisliği elektrik güç uygulamalarına odaklanmaktadır. İki alan elektrik mühendislerinin elektrik enerjisi üretimi ve tedariki konusuna odaklanırken, elektronik mühendisler bilgisayarlarda kullanılanlar gibi çok daha küçük elektronik devrelere odaklanmaktadır.

Makine Mühendisliği

makine mühendisliği
makine mühendisliğine ait bir görsel

Makine mühendisliği tasarımı, mekanik sistemlerin tasarımı, üretimi ve bakımı ile çalışır. Dinamik ve dinamik, termodinamik, akışkan dinamiği, stres analizi, mekanik tasarım ve teknik çizim üzerinde çalışacaksınız.

Mühendislik Yönetimi

Mühendislik yönetimi
Mühendislik yönetimi ile ilgili bir görsel

Başka bir disiplinler arası alan olan mühendis değerlendirmede büyümüş ve üniversiteler özel mühendislik yönetim programları geliştirerek yönetim odaklı mühendislerin endüstri talebine cevap vermiştir. Bu mühendisler, endüstri mühendisliği becerilerini ve iş uzmanlığını mühendislik mühendisliği ve işletme fakülteleri ile bir araya getirir.


Like it? Share with your friends!

557 shares

What's Your Reaction?

Unuseful Unuseful
0
Unuseful
Useful Useful
0
Useful

Comments

comments

Powered by Facebook Comments