Teknik Üretim Ekibini Yakından Tanıyın!


617 shares

Filmler hiç olmadığı kadar son teknoloji ile çekilmektedir. Film ve TV şovlarında görünmeyen kahramanlar teknik üretim ekibine ihtiyaç duyarız. Şimdi ise nasıl bir dünyaları olduğuna dikkat çekmek istedim. İşte film ekibinin görünmez ve en önemli ekibini yakından tanıyalım.

Neden teknik üretime başlayalım?

Evet, yönetmen katlanır sandalyesinde oturmanın ve emir vermenin çok önemli olduğunu düşünüyor. Aynı şekilde, aktörler ve aktrisler, köpeğin sarkıtlara sahip olduğunu, setin etrafında yüzdüğünü ve tamamlandığında römorklarına çekildiklerini düşünüyorlar. çok.

Bununla birlikte, bu adamlar kameraları çalıştırmak, aydınlatmayı koordine etmek ve ses kaydetmekle sorumlu teknik üretim ekibi olmadan hiçbir yerde olmazlardı.

Teknik yapım ekibi, TV ve film endüstrilerinin kalbi ve ruhudur. Muhtemelen kırmızı halıda en keskin smokinleri veya en inanılmaz önlükleri giymeyecekler ve kesinlikle Hello dergisinin kapağında olmayacaklar. Ancak, bu adamlar gerçekten “büyüyü yapanlar” dır.

Sadece bu ekiplerin üyeleri olmadan hayatı düşünün:

Audrey Hepburn kahvaltıda Tiffany kadar güzel olmazdı
Brad Pitt, Dövüş Kulübü’ndeki kadar şeytani görünmeyecekti
No Men for Old Men’de inanılmaz güzel manzara çekimleri arka bahçenizde çekilmiş gibi görünüyor
Morgan Freeman’ın sesi dünyadaki en iyi hikaye anlatıcısının aksine
Top Gun’daki voleybol sahnesi homoerotik kadar yakın olamazdı.
Kamera, aydınlatma ve ses ekipleri, ister uzun metrajlı bir belgesel, ister vahşi yaşam belgeseli, spor alanı veya oyun şovu olsun, herhangi bir televizyon veya film projesinde çalışabilir. Bu kariyerleri takip eden insanlar, ekranda gördüklerimizi ve duyduklarımızı mümkün olduğunca renkli, muhteşem ve güçlü hale getirmek için yaratıcı vizyonlarını uzman teknik becerilerle sentezler.

Sinematografi, ekranda göz alıcı görüntüler oluşturmak için teknik ekipmanların seçimi ve manipülasyonu ile ilgilidir – bir film veya TV’ye benzersiz estetik tarzı verir.

Kamera ekibinde hangi roller gerekir?

Bu zor görev, kamera ekibinde çalışan insanların güvenli elindedir. Bu adamların üstlendiği tüm farklı görevler, ekrandaki eylemden asla uzaklaşmaması gereken titiz ve güzel bir sanatın parçasıdır. Lens seçimi, odak kullanımı ve kamera hareketi son görsel ürünü etkiler.

Kamera ekibindeki iş rolleri tamamen üzerinde çalıştığınız çekimlerin boyutuna ve niteliğine bağlıdır ve kariyer ilerlemesi çok sayıda küçük adım içerebilir.

Yine de alttan başlayalım! Kamera kursiyerleri ‘ekibin’ en genç üyeleridir (Not: Üzgünüm, bu kariyer adımı So Solid Crew’a katılmak gibi değil!). Bu, başlamak ve ipleri öğrenmek için harika bir yoldur.

Bu adamlar yardımcı kamera teknisyenlerine günlük görevlerinde yardımcı oluyor, koşucu gibi davranıyor, lensleri kapıyor ve belki de gerçek film dergileriyle uğraşıyorlar. Bu giriş seviyesi adım genellikle iki yıla kadar sürebilir. Sonuç olarak, coşkunuzu sürekli korumanız gerekecektir.

Bir sonraki büyük adım kamera operatörü olmak. Bu adamlar, uygulamalı kamera işleminin büyük peyniridir. Tüm kamera işlemlerini kontrol ederler ve her çekimi, yani hassas hareket ve odaklamayı fiziksel olarak yakalamaktan sorumludurlar.

Ayrıca çekim seçenekleri ve ekipman seçimini görüşmek için yönetmen ve görüntü yönetmeni ile temasa geçerler. Bazı kamera operatörleri Steadicam işlemi gibi belirli işleme teknikleri konusunda uzmanlaşmaya başlar.

Sinematograflar (DoP) reklamın filminden, TV şovundan veya genel sinematografisinden sorumludur. Bu yaratıcı gurular yönetmenle birlikte çalışır ve prodüksiyona eşsiz görsel kişiliğini vermek için kamera ekibini yönetir.

Yaratıcı aydınlatma ve kamera hareketi seçenekleri tamamen kendilerine kalmış. Bu adamlar kariyer basamaklarının en üstündedir ve bu seviyeye ulaşmak için yılların deneyimi gereklidir. Bazı DoP’ler, hava veya su altı gibi sinematografinin belirli alanlarında bile uzmanlaşabilir.

Kamera ekibi insanları daha pratik görevler için de kullanıyor. Bu yolu izlerseniz, bir vinç operatörü (ağır vinç ekipmanı çalıştırıyor), bir görsel destek operatörü (video oynatma ekipmanı çalıştırıyor) veya bir ‘kavrama’ (tripodlar, vinçler ve kameraları destekleyen tüm ekipmanlardan sorumlu platformlar gibi).

Bunlar, yönetmen ve DoP’ın kameraları istediğiniz gibi hareket ettirmesine ve konumlandırmasına olanak tanıyan kamera ekibi dünyasının lojistik kahramanlarıdır.


Like it? Share with your friends!

617 shares

What's Your Reaction?

Unuseful Unuseful
0
Unuseful
Useful Useful
0
Useful

Comments

comments

Powered by Facebook Comments