Teknolojinin Vazgeçilmez İhtiyacı Olan Teknik Mimar Nedir ?


807 shares

BT ve Telekomünikasyon endüstrisindeki mimarlar, inanılmaz derecede karmaşık BT çözümleri oluşturmak için projelerin stratejik ve teknik yönlerini yöneten kişilerdir. Teknik mimar işte bu sorunların genel çözümlerini üreterek stratejik sorunların üstesinden gelir. Teknolojinin gelişmesine katkıda bulunan kişilerdir adeta.

Teknik mimar nedir?

‘Teknik mimar’ terimi, tüm farklı BT mimarileri için bir şemsiye terimdir. Teknik mimarlar çabalarını hem yazılım hem de donanım çözümlerine odaklayabilir; gerçekten üzerinde çalıştıkları projeye bağlı!

Temel olarak, teknik mimarlar büyük BT projeleri üzerinde çalışırlar ve yapılması gereken tüm teknik işleri yönetirler. Bu adamlar karmaşık iş parçaları için stratejik ve yönetsel sorumluluğa sahiptir ve ölçeklenebilir, güvenilir, işlevsel ve uyarlanabilir teknik çözümler üretmeye çalışırlar.

Mimarlar tüm üst düzey kararları alır, tüm geliştirme ve tasarım çalışmalarını yönetir ve tüm düşük düzey geliştiricilerin, tasarımcıların ve mühendislerin uyması gereken katı teknik standartları belirler. Ayrıca, çözümü oluşturmak için hangi teknolojilerin, ürünlerin, programlama dillerinin ve donanım parçalarının (yalnızca altyapı mimarisi) kullanılacağını belirler.

Bu teknik guruplar zengin bir teknik iş deneyimine sahip olma eğilimindedir. Bu, önerilen BT çözümleri gerektiren iş hedeflerini anlamaları gerektiğinde yararlı olabilmektedir.

Mimarlar iş ve teknik ekiplerle aynı anda çalışır. Teknik ve iş tecrübesi zenginliği, daha iyi ve daha uygun maliyetli çözümlerin üretilebileceği anlamına gelir. Dahası, projelere getirdikleri yönetsel yönler işleri daha hızlı hale getirir.

Farklı teknik mimar türleri nelerdir?

Daha küçük projelerde, ‘teknik mimar‘ terimi, tüm teknik işleri denetleyen biri için iş unvanı olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, teknik mimari genellikle aşağıdaki rollere ayrılabilir:

  • Uygulama mimarı
  • Çözüm Mimarı
  • Kurumsal mimar
  • Altyapı mimarı

Uygulama mimarları en düşük seviye yazılım mimarlarıdır. Ancak hala tonlarca sorumlulukları var. Tek projelerde teknik liderlik yaparlar ve onlar hakkında tüm üst düzey kararları alırlar. Stratejik sorumlulukları uygulanan teknik görevlerle eşit olarak dengelenmiştir. Gerçekten de, uygulama mimarları hala kaynak koduyla büyük miktarda doğrudan etkileşime sahiptir. Şaşırtıcı bir şekilde, uygulama mimarlarına yazılım mimarları, sistem mimarları veya teknik mimarlar da denebilir.

Çözüm mimarlarının uygulama mimarlarından daha fazla sorumluluğu vardır, ancak kurumsal mimarlardan daha az sorumlulukları vardır. Bu adamlar, çeşitli farklı uygulamalar ve çoklu yazılım sistemleri içeren çok yönlü BT çözüm projelerinin teknik liderleridir. Hâlâ belli miktarda doğrudan teknik katılımları var; ancak stratejik sorumlulukları çok daha yüksektir.

Kurumsal mimarlar yığının en üstünde. Bu adamlar bütün bir organizasyon için stratejik teknik sorumluluk alırlar. Birçok farklı çözümün teknik yönlerini denetleyecek ve bir dizi farklı teknik ekibi yöneteceklerdir. Bu üst düzey profesyoneller çabalarını yalnızca strateji ve büyük kararlar almaya odaklayacaklardır. Doğrudan teknik sorumlulukları olması çok nadirdir.

Altyapı mimarları, sadece donanım ve altyapı ekipmanlarıyla ilgilenen uzman teknik mimarlardır. Kurumsal mimarlardan yön alırlar, ancak altyapı çözümlerinin yapısı ve tasarımı hakkında kendi önemli kararlarını alırlar. Bu adamların ayrıca yönetim sorumlulukları vardır, teknik görevleri donanım ve altyapı mühendislerine teslim ederler.

Tüm bu teknikler sizi sandalyenizde uyumaya göndermediyse ve yazılım, donanım ve kodlama gibi terimler sizin için ikinci dil ise, o zaman farklı bir dünyadansınız.

Bu yazımızı beğendiysen teknik üretim ekibi yazısına da buradan bakabilirsin.


Like it? Share with your friends!

807 shares

What's Your Reaction?

Unuseful Unuseful
0
Unuseful
Useful Useful
0
Useful

Comments

comments

Powered by Facebook Comments